MOIENZI NZADI. U WRÓT KONGA

27.30 

W 1928 roku marynarz Dębicki wyrusza do Afryki, skąd przywozi imponujący reportaż. Opisuje w nim wyzysk, rabunek, niewolniczą pracę, rasizm i pychę – zjawiska, które Europa dostrzeże dopiero za kilkadziesiąt lat.

19 w magazynie

Kup książkę 27.30 
Kup E-BOOK 19.50 
SKU: 00030 Kategorie: , Tag:

Autor: TADEUSZ DĘBICKI

Seria: Faktyczny Dom Kultury

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 144

Okładka: Miękka ze skrzydełkami

ISBN: 9788394311889

Opis

W 1928 roku na belgijski parowiec Mateba zaciąga się polski marynarz, Tadeusz Dębicki. Spełnia w ten sposób swoje marzenie o podróży do Afryki Środkowej, a czytelnikom przywozi imponujący, skrzący się detalami reportaż.

Dębicki jest zachwycony przyrodą, ale nie szczędzi realistycznych szczegółów: ścinający z nóg upał, smród spalonej oliwy, wyziewy węgla, mordercza praca Kongijczyków przy rozładunku cementu – obserwujemy z bliska kolonialne realia.
Autor U wrót Konga zadziwia przede wszystkim otwartością. Jako jeden z nielicznych świadków swojej epoki współczuje czarnoskórym Kongijczykom: dwunastoletnim chłopcom pracującym w gorącej jak piec ładowni parowca, dźwigającym nieskończoną liczbę skrzyń dynamitu i worków cementu, karanym chłostą za upuszczenie baryłki gwoździ.
Dębicki opisuje wyzysk, rabunek, niewolniczą pracę, rasizm i pychę – zjawiska, które Europa dostrzeże dopiero za kilkadziesiąt lat.

 

Informacje dodatkowe

Waga 0.35 kg
1