ŚWIATY WZNIESIEMY NOWE

22.00 

Wprawdzie niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca, ale jednak wciąż są ludzie, którzy chcą wymyślać go na nowo.

Kup książkę 22.00 
Kup E-BOOK 22.00 
Kategorie: ,

Autor: URSZULA JABŁOŃSKA

Seria: Reporterska

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 304

Okładka: Zintegrowana

ISBN: 9788366778313

Opis

Niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca. Ale są przecież jeszcze inne światy – tylko w Europie da się znaleźć ich setki. Można powiedzieć o nich „komuny” (chociaż to słowo kojarzy się z rozczarowaniem pokolenia lat 60.) albo „społeczności utopijne” (to termin dla tych, którzy lubią patos). Niektórym wystarcza po prostu słowo „społeczności” (przywodzi na myśl grupę sąsiadów, którzy wspólnie urządzają przydomowy ogródek). U ich zarania są podobne problemy: kryzys demokracji i religii, globalny kapitalizm, zmiany klimatyczne. Często niosą nadzieję. Czasem zmagają się z widmem autorytaryzmu.

W portugalskiej Tamerze mieszkańcy sprawili, że na suchej, wyniszczonej uprawami ziemi powstało wielkie jezioro. Wierzą, że permakultura może pomóc zregenerować pustynne tereny na świecie, jednak zanim to będzie możliwe, trzeba naprawić zniszczone relacje międzyludzkie.

W duńskiej Christianii, gdzie mieszka dziewięćset osób, żeby zapadła jakakolwiek decyzja, wszyscy muszą się na nią zgodzić (nawet jeżeli chodzi jedynie o nowego sąsiada czy remont dachu).

W kooperatywie w Prowansji każdy może sam zdecydować, ile czasu przeznaczy na pracę (i czy będzie zwozić siano, czy rozsadzać kapustę), ale nie dostanie za nią pieniędzy. Nie musi: wystarczy, że napisze na kartce, czego potrzebuje, a wspólnota postara mu się to zapewnić.

To osobista opowieść reporterki, która zmęczona bezsilnością wobec sytuacji na świecie wyrusza w podróż po europejskich społecznościach intencjonalnych – tych, które  istnieją, i tych, którym nie udało się przetrwać.

Wprawdzie niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca, ale jednak wciąż są ludzie, którzy chcą wymyślać go na nowo.

 

Książka dostępna także w formie audiobooka w zaprzyjaźnionej Audiotece: https://audioteka.com/pl/audiobook/swiaty-wzniesiemy-nowe

 

Visiting Fellowship, sponsored by the Institute for Human Sciences, Vienna and Erste Foundation, Vienna

Institute for Human Sciences Vienna (IWM)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

Książka dostępna także w formie audiobooka w zaprzyjaźnionej Audiotece: https://audioteka.com/pl/audiobook/swiaty-wzniesiemy-nowe

 

Recenzje, nagrody

  • Nagroda Magellana w 2023 r. – nagroda główna w kategorii „książka reportażowa”

 

Jabłońska, sama zresztą poszukująca jakiegoś antidotum na lęki i depresje dzisiejszego świata, przygląda się swoim bohaterom z pewnego rodzaju czułością. Nie ucieka przy tym od niewygodnych faktów, stara się jednak nie wysuwać ocen i kategorycznych sądów.
Michał Głombiowski, Travel Magazine

 

Jabłońska słucha wykładów, rozmawia z ludźmi, bada historię. Nie ulega nadmiernej idealizacji ani moralnej panice. Zwłaszcza idee wolnej miłości, które wiele komun wyznaje, budziły i budzą niepokój ludzi z zewnątrz. Jabłońska zdaje się na relacje tych, którzy tego doświadczyli – dla niektórych to prawdziwe wyzwolenie, dla innych źródło cierpienia i zazdrości.
Paulina Reiter, Wysokie obcasy

 

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „ŚWIATY WZNIESIEMY NOWE”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1