STRASZYDŁA NA CO DZIEŃ

27.30 

(1 opinia klienta)

Opowiadania, w których do racjonalnego świata wkracza irracjonalne: niedźwiedź umie księgować, a kurczak brukuje ulice… Jedna z najbardziej kultowych czeskich książek XX wieku.

Kup książkę 27.30 
Kup E-BOOK 19.50 
Kategorie: ,

Autor: Karel Michal

Seria: Stehlík

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 152

Okładka: Miękka

ISBN: 9788366778290

Opis

Z czeskiego przełożyła Dorota Dobrew

 

Straszydła na co dzień Karela Michala to jedna z najbardziej kultowych czeskich książek XX wieku. O tragicznych losach pisarza i jego żony poetki Violi Fischerovej pisał Mariusz Szczygieł w Nie ma (rozdział Czytanie ścian).

Straszydła – wznawiane w Czechosłowacji wielokrotnie – są zbiorem opowiadań, w których do racjonalnego świata wkracza irracjonalne – jak w Mistrzu i Małgorzacie. Niedźwiedź, który umie księgować, kurczak, który brukuje ulice… To tylko dwóch z wielu bohaterów tych opowieści zaliczanych do klasyki czeskiej literatury. Gdy książka ukazała się w 1961 roku, pisano, że to „opowiadania Haška, tyle że inteligentniejsze”. Zresztą pierwszą nagrodą, jaką pisarz otrzymał, była Nagroda im. Jaroslava Haška.

Viola Fischerová uważała, że ta humorystyczna książka na głębszym poziomie jest opowieścią o rozczarowaniu ludźmi. „Nie jest to humor beztroskiego kpiarza” – napisała w posłowiu.

Na podstawie jednego z opowiadań – Jak Pryszczaka spotkało szczęście – autor stworzył wraz z reżyserem Zdeńkiem Podskalskim scenariusz filmu Biała dama (Bílá paní, 1965), który do dzisiaj jest chętnie oglądany w Czechach.

 

1 opinia dla STRASZYDŁA NA CO DZIEŃ

  1. Zaplątana

    Karel Michal, w utworze ,, Straszydła na co dzień” przedstawił postaci fantastyczne i zwierzęta, które potrafią mówić. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać absurdalne, a laicy mogliby uznać utwór za bajkę dla dzieci. Jednak wprowadzenie takich bohaterów pozwala nam ujrzeć inną perspektywę na to, co kieruje moralnością człowieka lub jej brakiem. Niezwykły jest fakt, iż problem ludzkich zachowań, które niekoniecznie można uznać za pozytywne, jest nadal aktualny. Właśnie dzięki takiej literaturze, jesteśmy skłonni do refleksji nad nami samymi i otaczającym nas światem.

Dodaj opinię
1