Opis
To opowieść non-fiction o ucieczce ze szczególnego więzienia – więzienia dla mózgu.
Łukasz, urodzony w rodzinie świadków Jehowy, opowiada o podwójnym wykluczeniu: najpierw o społecznym wykluczeniu chłopca z „kociej wiary” w Polsce lat dziewięćdziesiątych. Potem – z własnej grupy wyznaniowej i rodziny. Eksperymenty z ciałem, literatura, przyjaźń, seks – sprawiają, że w oczach innych świadków, a przede wszystkim we własnych, staje się trędowatym. Takiemu nie podaje się ręki.
Książka przybliża hermetyczną wspólnotę świadków Jehowy. Jest jednocześnie przewodnikiem po ich prawdach, które główny bohater Łukasz powoli odrzuca.
Potraktować siebie jak bohatera reportażu, a ze swojego intymnego życia stworzyć fabułę non-fiction – to duża odwaga. Bo Świadek to rzadka rzecz – autoreportaż. Robert Rient napisał książkę, jakiej potrzebuje sporo z nas, czytelników – książkę o zamianie jednego życia na inne. Jak porzucić rodzinę, własne środowisko, wpajane w dzieciństwie wartości – i nie oszaleć? Bohater/autor to wie, ale zapłacił za swoją decyzję wysoką cenę. Jednak okazuje się, że życia da się wymienić! i dlatego przeczytałem Świadka bardzo zachłannie – Mariusz Szczygieł