//Uncategorized/PRÓBA KWASU W ELEKTRYCZNEJ ORANŻADZIE

PRÓBA KWASU W ELEKTRYCZNEJ ORANŻADZIE

42.00 

Ta książka w równym stopniu może kogoś zachwycić i zbrzydzić. Klasyka literatury amerykańskiej! Premiera 26 września

Kup książkę 42.00 
Kup E-BOOK 30.00 
Kategoria:

Autor: TOM WOLFE

Seria: Nie w serii

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 440

ISBN: 9788365970077

Opis

Przełożyli Richard Bialy i Tomasz Tłuczkiewicz

 

Reporter wsiada do autobusu pełnego ludzi, którzy chcą uciec od życia, jakie oferuje im zdziadziała Ameryka – tak w 1968 roku powstaje powieść Próba kwasu w elektrycznej oranżadzie i staje się jedną z najgłośniejszych książek non-fiction w USA. Zarówno z powodu tematu, jak i „stylistycznej pirotechniki” autora.

To opowieść o sławnym pisarzu Kenie Keseyu, autorze powieści Lot nad kukułczym gniazdem (na jej podstawie powstał nagrodzony pięcioma Oscarami film Miloša Formana), oraz grupie hipisów i niedostosowanych do wymogów kapitalizmu freaków, którym Kesey przewodził. Byli młodymi ludźmi i „wpadli w pułapkę kwasu”. Wpadli – pisze Wolfe – „do tego stopnia, że nie mogli odnaleźć życia”. Nazywani Merry Pranksters – Wesołymi Zgrywusami – wyruszyli kolorowym autobusem w podróż po Stanach.

Historii literatury amerykańskiej czytamy, że w Próbie kwasu… zwolenników poszerzania świadomości halucynogenami obserwujemy z zewnątrz, a jednocześnie możemy zwiedzać ich mózgi w chwili tego poszerzenia.

Ta książka w równym stopniu może kogoś zachwycić i zbrzydzić. Przez wielu czytelników została odebrana jako apoteoza ruchu hipisowskiego i ucieczki od dominującej kultury. Przez innych – jako krytyka nadmiernej wolności i grozy, które niesie narkotyk.

Wydana w Polsce po raz pierwszy 27 lat temu w ostatnich latach osiągała na portalach aukcyjnych trzycyfrowe ceny.

Tom Wolfe był jednym z czołowych autorów Nowego Dziennikarstwa i nurtu Gonzo, które wzbogaciły amerykańską i światową literaturę o prawdę, jakiej nie umieli przekazać pisarze i pisarki fikcji. Przesuwał granice tego, co w dziennikarstwie jest dopuszczalne. Rozpasanie językowe i ekspresja Wolfe’a stały się wręcz nieokiełznane. Próba kwasu… jest festiwalem niepoprawności politycznej. A dziś, kiedy słowa mają być wyważone i niewykluczające, staje się też historycznym dokumentem językowym.

O swoim głównym bohaterze Kenie Keseyu Wolfe pisze, że miał wyryte na czole słowa „ambitny wieśniak”. „Pochodził z Oregonu – czy słyszeliście kiedy, żeby ktoś był z Oregonu? – i cedził słowa jak na wsi w Oregonie”. A kiedy Kesey przy kolacji usiłował coś powiedzieć, jego interlokutor zwracał się do gości: „Z rozkoszą wysłucham wszystkiego, co pan Kesey ma do powiedzenia – gdy tylko nauczy się jeść z talerza, nie przytrzymując mięsa kciukiem”.

Wolfe nie oszczędza w tej książce nikogo. Po jej lekturze Norman Mailer napisał w „The New York Review of Books”: „Trzeba wreszcie rozważyć tę możliwość, że Tom Wolfe to nasz najlepszy pisarz”.

Recenzje

“Próba” toto kawał wibrującej, cudownie niepoprawnej prozy, pokazującej, że można non-fiction pisać jak fiction. Fantastyczna inspiracja dla nas, polskich reporterów, którzy czasem cierpimy na połknięcie kija, boimy się eksperymentować z formą, językiem, bo zaraz ktoś upomni: nie szarżuj!

Katarzyna Surmiak-Domańska, “Książki. Magazyn do czytania”

 

Sowizdrzalska opowieść reporterska o przygodach guru LSD, jakim był Ken Kesey, autor „Lotu nad kukułczym gniazdem”. Literatura doznań, emocji i ekstatycznego poszerzania świadomości. Klasyka Nowego Dziennikarstwa i nurtu gonzo. (…) Świetny dokument czasów kontrkultury. Literatura, która dalej działa po latach.

Adrian Chorębała, bookstagram @adrcho

 

Jeśli istnieje specyficzny, ważny i kontrowersyjny podgatunek prozy, niewątpliwie należy do niego książka Wolfa. Ten wariant literatury faktu można nazwać ogólnie genealogią współczesności

Ewa Glubińska, szuflada.net

 

Książka Toma Wolfe „Próba kwasu w elektrycznej oranżadzie”, uznana za klasyk literatury non-fiction, to zdecydowanie przekraczanie granic „Nowego Dziennikarstwa” w Stanach Zjednoczonych późnych lat 60. (…) Dla zainteresowanych historią USA, a szczególnie historiami z lat 60/70 to must read! 

Blog “Czytamy w ogrodzie”

 

 

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „PRÓBA KWASU W ELEKTRYCZNEJ ORANŻADZIE”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1