CIEMNOŚĆ

W wyniku katastrofy 625 metrów pod ziemią, w ciemności, wilgoci, bez jedzenia i wody pitnej zostało uwięzionych 33 mężczyzn. Spędzili pod ziemią 69 dni. To historia o męstwie, odwadze i o granicach, do jakich może dojść człowiek.

WYPRZEDANE
SKU: 00055 Kategoria: Tag:

Autor: Héctor TOBAR

Seria: Reporterska

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 416

Okładka: Miękka ze skrzydełkami

ISBN: 9788394311810

Opis

Z angielskiego przełożył Tomasz Bieroń

 

Kiedy na pustyni Atakama zawaliło się wnętrze góry podziurawionej górniczymi korytarzami, 625 metrów pod ziemią, w ciemności, wilgoci, bez jedzenia i wody pitnej zostało uwięzionych 33 mężczyzn. Akcja ratownicza w kopalni San José wydawała się niemożliwa. Dopiero po 17 dniach przez mały otwór o szerokości zaledwie 15 cm udało się nawiązać kontakt z uwięzionymi górnikami. Spod ziemi wyszli 69 dni po katastrofie.

Pod ziemią górnicy walczyli o życie, zdrowie psychiczne i o godność. Książka opowiada nie tylko o ich doświadczeniach oraz o pionierskiej akcji ratowniczej, którą obserwował na ekranach telewizorów cały świat. Jest to też opowieść o tym, co wydarzyło się po tym, jak 33 górników wydostało się z czeluści kopalni. Najstarszy miał 64 lata, najmłodszy zaledwie 19. Z dnia na dzień zyskali status celebrytów: bywali w pałacach prezydenckich, dostawali drogie prezenty od wielkich koncernów, a ich zdjęcia publikowały gazety na całym świecie. Jednak w wielu z nich ciemność lochu została na zawsze. Zniszczyła zdrowie psychiczne i życie rodzinne. A konfrontacja z wielkim zainteresowaniem, jakie wzbudzali cudownie ocaleni, podkopała ich solidarność.

Jeszcze pod ziemią mężczyźni przyrzekli sobie, że opowiedzą swoją niesamowitą historię tylko jednemu reporterowi. Wybrali Héctora Tobara. Rozmawiał z górnikami, ich żonami i kochankami, z ratownikami, ministrem górnictwa i prezydentem. Powstała poruszająca historia o męstwie, odwadze i o granicach, do jakich może dojść człowiek.

 

33 mężczyzn uwięzionych przez 69 dni niemal 700 metrów pod ziemią. Grota, w której sypiali, miała 50 metrów kwadratowych. Temperatura powietrze sięgała 40 stopni Celsjusza, wilgotność – 90 procent. Héctor Tobar przekuł te liczby na pełnokrwisty, poruszający reportaż. Był jedynym, który rozmawiał nie tylko ze wszystkimi górnikami, ale też z ich żonami, kochankami, ratownikami i psychologiem, który troszczył się o kondycję psychiczną uwięzionych. Ciemność. Nieopowiedziane historie o trzydziestu trzech mężczyznach uwięzionych pod ziemią i o cudzie, który ich uratował to skrupulatnie zdokumentowany reportaż o odwadze pozwalającej człowiekowi przekraczać granice, których istnienia nawet nie podejrzewał. Ta książka to jednak przede wszystkim opowieść o ludzkiej solidarności, która stawiła czoło piekłu, ale zachwiała się w medialnym blasku, który oślepił górników po ucieczce z ciemności – Filip Springer

1