ALCHEMIA SŁOWA

Słynny esej o literaturze i o pisarzach – od Ajschylosa i Homera po Przybyszewskiego i Tuwima.

Brak w magazynie

Kategoria: Tag:

Autor: JAN PARANDOWSKI

Seria: Esy-floresy

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 344

Okładka: Zintegrowana

ISBN: 9788365970374

Opis

Sławny esej pisarza i humanisty, znanego z przybliżenia polskim czytelnikom mitów greckich. Jan Parandowski zaczął pisać Alchemię słowa przed drugą wojną światową, ale książka wyszła po raz pierwszy dopiero w 1951 roku. Szybko stała się bestsellerem. Była wielokrotnie wznawiana. Na kartach tego traktatu o pisaniu występuje ponad pięciuset twórczyń i twórców słowa. Parandowski daje nam syntezę ich warsztatu, idei, stylu życia i pracy, marzeń, lęków, obsesji. W jakich okolicznościach powstawała najwspanialsza literatura? Jaki wpływ na dzieła literackie miały używki, a jaki – żony pisarzy? Czy większe powieści zostały napisane przy biurkach czy w podróży?

To opowieść o Twórcy – od Ajschylosa i Homera po Przybyszewskiego i Tuwima.

Alchemia słowa składa się na vademecum wiedzy dla czytelników, którzy kochają literaturę ponad wszystko, bo – jak pisze autor – „każdy postęp w rozwoju umysłu ludzkiego, wszystkie jego zdobycze narodziły się kiedyś wśród tych wątłych badylków, wschodzących na karcie papieru”, ponieważ „krople atramentu płyną w żyłach kultury”.

 

„To książka pełna najpiękniejszych zdań na temat literatury, jakie kiedykolwiek zostały spisane po polsku. Alchemia słowa jest moją literacką biblią” – Mariusz Szczygieł.

 

Wydanie poprawione i uzupełnione. Dodatkowo wzbogacone o dwa teksty krytyczne napisane przez Jacka Dehnela i profesora Krzysztofa Zajasa.

 

Informacje dodatkowe

Waga 0.35 kg

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „ALCHEMIA SŁOWA”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1