ZAMALOWANE OKNA

29.40 

Mieli tu swoją małą wspólnotę – i dużą nieufność wobec siebie. Premiera 25 maja

Kup książkę 29.40 
Kategoria:

Autor: ANNA LIMINOWICZ

Seria: Reporterska

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 176

Okładka: Zintegrowana

ISBN: 9788394916060

Opis

To może być dom z dwuskrzydłowymi drzwiami. Stoi na uboczu, kawałek na wschód od Pereł. W pokoju z drewnianą podłogą czerwonoarmiści trzymali konie. Z sypialni rodziców widać sad. Na prawo od wejścia był gabinet taty. A obok niego, tam, gdzie jest posadzka z betonu, jedli jeńcy. Może nie być w tym domu nic ważniejszego niż rozpadająca się szafa z koszulami ojca na wieszakach.

To może być również ceglany czworak, dom wcale nie z wyboru, ale z przymusu, za który po wojnie otrzymało się odszkodowanie – i lalkę po córce bauera.

To może być most w nie swoim kraju. Rzeka, której brzegi spinał, wciąż płynie, chociaż on istnieje już tylko na mapach – i niemieckich, i polskich.

To może być jezioro, które zamieszkiwały kormorany, po nich gawrony, potem krzyczące mewy, a wreszcie − łabędzie nieme. I to właśnie tych ptaków mogło później być żal najbardziej, gdy przyszło uciekać przed nacierającym frontem.

Zamalowane okna to książka o tym, że miejsce człowieka nie zawsze jest tam, gdzie się urodził i gdzie mieszka. Trudno wytłumaczyć, dlaczego go tu ciągnie, dlaczego chce to miejsce ocalić albo dlaczego tęskni za nim przez całe życie. W tych opowieściach z terenu dzisiejszych Mazur mieszają się losy: polskie, niemieckie, ukraińskie, ale nie ma w nich wielkiej polityki. Są ludzie obciążeni niedopowiedzianą przeszłością.

Anna Liminowicz – laureatka pierwszej edycji Konkursu Fotograficznego im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia i zdobywczyni grantu National Geographic Society, fotografuje dla takich tytułów, jak „The New York Times”, „The Globe and Mail”, „The Guardian” – buduje historie ze słów i z obrazów. Pisze, kiedy zdjęcia nie mogą pokazać wszystkiego. Sięga po aparat wtedy, gdy trzeba zamilknąć. Ta opowieść rozgrywa się między literaturą a fotografią.

 

 

Informacje dodatkowe

Waga .250 kg

Recenzje, nagrody

  • nominacja do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki
  • wyróżnienie w Nagrodzie Magellana w kategorii książka reporterska
  • nominacja do nagrody literackiej Warmii i Mazur, Wawrzyn 2022

Tak jak Anna Liminowicz nie napisał dotąd nikt o historii Mazur w XX i XXI wieku. (…) Pisze po swojemu, z pozycji, która nie ma nic wspólnego z pamięcią narodową. Dla niej ważna jest po prostu pamięć poszczególnych ludzi, tego, jak żyli w jednym miejscu, w jakiej kolejności w Perłach mieszkali, jak stamtąd wyjeżdżali i jak do Pereł wracają.

Marta Tomczak, Miesięcznik “Nowe Książki”

“Zamalowane Okna” można smakować wieloma zmysłami. Ten kapitalny debiut książkowy jest doskonałym miksem słowa i obrazu, co zapewne jest zasługą pierwszej i pewnie najważniejszej pasji Autorki, czyli fotografii.

Bnioff, Sztukater.pl

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „ZAMALOWANE OKNA”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1