• No products in the cart.
//EBOOKI/ŚWIDERMAJEROWIE (Ebook)

ŚWIDERMAJEROWIE (Ebook)

27.50 

Domy torty, domy duchy, domy ogniska, domy uśpione i domy wskrzeszone, domy skarbonki i domy bezpańskie…

WYSYŁAMY W 24H
Kup książkę 27.50 
Kategoria:

Autor: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik

Seria: Reporterska

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 328

Okładka: Zintegrowana

ISBN: 978-83-66778-42-9

Opis

Porzucili miasto, by na piaskach zbudować lepszą przyszłość. Dla siebie i innych.

Jakób Dietrich, Jan Świech, Stanisław Russek i Izaak Wölfling – czterej budowniczowie podwarszawskich willi i pensjonatów. Ich rodziny, współpracownicy, przyjaciele, potomkowie. Inwestorki i inwestorzy ze stolicy. Przedsiębiorcy budowlani, inżynierowie, architekci. Kobiety prowadzące pensjonaty. Właściciel tartaku. Nielegalni piekarze. Lokatorzy kwaterunkowi.

Świdermajerowie. Łączyły ich letnie tryby.

Zostały po nich drewniane domy nanizane na nitkę linii otwockiej. Wczoraj pałace z bajek, dziś często rudery. Stawiane dla zysku, teraz generują wydatki. Od czasu do czasu któryś z nich płonie, bo działka jest cenniejsza bez niego. Nieliczni zapaleńcy próbują je ratować. Wtedy taki wskrzeszony dom zaczyna na nowo opowiadać przeszłość.

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik wsłuchuje się w opowieści zaklęte w architekturze uzdrowiskowej. Bada jej przeszłość i pyta o przyszłość. Tworzy osobisty leksykon drewnianych świdermajerów. Są w nim domy torty, domy duchy, domy ogniska, domy uśpione i domy wskrzeszone, domy skarbonki i domy bezpańskie.

To opowieść o tożsamości, którą najłatwiej jest zatracić, wygodniej przekształcić. Najtrudniej utrzymać.

Recenzje

Niewątpliwie (…) dla osób z Mazowsza bądź dla podróżników poszukujących mniej oczywistych opowieści „Świdermajerowie” będą cenni. Są nostalgicznym przewodnikiem potrafiącym przyjrzeć się detalom świata, który jest gdzieś tuż obok i który ulega właśnie ostatecznemu rozmyciu.

 Travel Magazine

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „ŚWIDERMAJEROWIE (Ebook)”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1