//BESTSELLERY/RUBIEŻ. REPORTAŻ WĘDROWNY

RUBIEŻ. REPORTAŻ WĘDROWNY

39.20 

Perspektywa pieszej reporterki łączy się z uniwersalną refleksją nad granicami, murami i zasiekami, które dzielą ludzi.

Kup książkę 39.20 
Kup E-BOOK 24.50 
Kategoria:

Autor: EWA PLUTA

Seria: Reporterska

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 272

Okładka: Zintegrowana

ISBN: 978-83-65970-14-5

Opis

„– Ty tak pieszo? Dokąd?

– W Bieszczady. Właśnie ruszam. Nie wiem, ile mi to zajmie. Może trzy miesiące, może więcej. Chcę przejść tysiąc kilometrów.

Obserwowałam, czy to robi na nim wystarczająco duże wrażenie.

– Dziewczyno, chyba cię popierdoliło, szkoda nóg na Polskę”.

Od trójstyku w Bolciach do trójstyku na Krzemieńcu. Z Suwalszczyzny w Bieszczady. Sto dni w terenie. Pieszo – powoli i wzdłuż wschodniej granicy Polski chwilę przed tym, gdy skupił się na niej wzrok całej Europy.

To ta linia – rubież Unii Europejskiej – jest bohaterką książki Ewy Pluty. Kreska na mapie, która komplikuje biografie i zaplata historie. Autorce mówią o tym rolniczka z Sankur, batiuszka z Mostowlan, wróżka z Opaki Dużej, emerytowana nauczycielka z Chomontowiec, inżynier z Lublina, antykwariuszka z Krynek, gnomik z Krzyczewa czy emerytka z kolonii wsi Bobinka.

„Gdyby chcieć wyruszyć przed siebie – bez mapy, planu i celu – szybko się okaże, że to niemożliwe. Na drodze staną granice. Nie tylko te państwowe. Także: płoty, żywopłoty, tujopłoty, mury i murki, parkany, palisady, siatki, zapory. Codzienne granice, tak mocno wtopione w krajobraz, że niewidzialne. Przechodziłam przez cudze podwórka: goniły mnie psy i krzyki ludzi. Szłam przez górskie pastwiska: elektryczny pastuch delikatnie wstrząsnął moją cielesną powłoką. Wspinałam się na ogrodzenia, aż na jednym zawisłam na dłużej. Za każdym razem dochodziłam do jakiegoś muru”.

To reportaż wędrowny. Perspektywa pieszej reporterki łączy się z uniwersalną refleksją nad granicami, murami i zasiekami, które dzielą ludzi.

 

Książka dostępna także w formie audiobooka w zaprzyjaźnionej Audiotece: https://audioteka.com/pl/audiobook/rubiez-reportaz-wedrowny

 

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020).

 

Recenzje, nagrody

  • Nagroda Magellana za najlepszą książkę reporterską
  • Nagroda Literacka Znaczenia
Pluta jest wędrowniczką egzystencjalną. Wędrowniczką poszukującą sensu pustki. Introwertyczką, która gotowa jest wspiąć się na wyżyny empatii, by otworzyć zamkniętych na co dzień rozmówców. (…) „Rubież” czyta się z fascynacją i zdziwieniem”.
Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem (krytycznymokiem.blogspot.com)

Mam słabość do takich książek, w których autorka albo autor zadają sobie prawdziwy trud, żeby zabrać czytelników w miejsca i sytuacje dla nich niedostępne. Przeżywają coś za nich. (…) Ale oprócz tego, że jest to wspaniały reportaż wędrowny, jest to też przegenialny traktat o granicach – tych w przestrzeni i tych w naszych głowach.

Filip Springer, reporter i fotograf
Autorka wydobywa ze swoich rozmówców doświadczenie bycia. Żywe historie mówione mienią się zapachami, kolorami, szerokim spektrum doświadczeń i przemijaniem starego świata. 
Adrian Chorębała, boostagram @adrcho
Czytam i podkreślam. I takie książki lubię: reportaż a jednak esej, esej a jednak reportaż. Reporterka wyprawia się pieszo z plecakiem wzdłuż całej naszej wschodniej granicy, ale jednocześnie uświadamia nam czym w ogóle jest granica. Reportaż z refleksją, o jaką postulował w naszym zawodzie Kapuściński.
Mariusz Szczygieł, reporter i wydawca
Są takie reportaże, które swoją poetyckością wchodzą na zupełnie inny poziom odbioru. Ich konstrukcja nie jest typowa dla literatury faktu. Taki reportaż przekazuje wiecej emocji, odczuć i nastroju niż samych suchych faktów. Takie reportaże, mimo że sprawiają niesamowitą przyjemność podczas czytania nie trafiają na mainstreamowe półki księgarni. Takim właśnie reportażem jest “Rubież. Reportaż wędrowny” Ewy Pluty.
Łukasz Piotrowski, Camera Móvie

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „RUBIEŻ. REPORTAŻ WĘDROWNY”
1