FOUCAULT W WARSZAWIE

25.20 

Nieznana historia Michela Foucault, francuskiego filozofa, który spędził rok w Polsce i pozostawił dopiero dziś odkryte ślady. Wspomnienia, fakty, dokumenty. Śledztwo, którego efektu nikt się nie spodziewał.

10 w magazynie

Kup książkę 25.20 
Kup E-BOOK 18.00 
SKU: 00064 Kategoria: Tag:

Autor: REMIGIUSZ RYZIŃSKI

Seria: Reporterska

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 224

Okładka: Miękka ze skrzydełkami

ISBN: 9788394725426

Opis

Warszawa 1958. Szare ulice, na każdym kroku milicja. W mieście pojawia się mężczyzna o niebanalnej urodzie i światowych manierach. Wynajmuje mieszkanie, zaczyna pracę, wieczorami wychodzi albo przyjmuje u siebie.

Ilu mężczyzn składało o nim raporty? Na ilu SB zbierała informacje? Czy istnieją różowe teczki? Kogo kochał najbardziej i kto zdradził go najboleśniej? Jak wyglądało jego życie na co dzień i dlaczego naprawdę musiał wrócić do Francji? I wreszcie – kim był jego legendarny kochanek?

Nieznana historia Michela Foucault, wielkiego francuskiego filozofa, który przez rok przebywał w Polsce i pozostawił po sobie dopiero dziś odkryte ślady. Teczki SB, które nie miały ujrzeć światła dziennego. Pamięć ludzi, którzy go znali i dla których dużo znaczył. Wspomnienia, fakty, dokumenty.

Śledztwo, którego efektu nikt się nie spodziewał.

 

Z pobytem Michela Foucault w Warszawie jest trochę tak jak z homoseksualizmem w Polsce końca lat pięćdziesiątych. Jest jednocześnie legendarny i nieobecny. Niby istniał, ale właściwie nic o nim nie wiadomo. Książka Remigiusza Ryzińskiego przywraca tamten czas i dziejące się wówczas wydarzenia. Jest jak tablica upamiętniająca, która od lat powinna wisieć na budynku przy ul. Chmielnej 32 (wówczas Rutkowskiego), gdzie mieszkał Foucault – Krzysztof Tomasik

Mogło tej książki nie być. Świat, jak się zdaje, wolał o całej historii zapomnieć. Ale Ryziński się zawziął. Był jak detektyw. Przeglądał „setki teczek pachnących strachem”. I efekt jego poszukiwań Państwa zaskoczy. Bo Foucault jednak był w Warszawie… – Michał Nogaś

 

Książka powstała dzięki Stypendium m.st. Warszawy oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Informacje dodatkowe

Waga 0.35 kg

Recenzje, nagrody

Nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2018

Wydania zagraniczne

  • Język angielski, przekład Sean Gasper Bye, Wydawnictwo Open Letter

1