NITROGLICERYNA NIEPOKOJU

26.50 

Jak zauważa dziennikarka w jednym z esejów, warto dostrzec różnicę między pisaniem „poprawnym” a „obrzydliwie dobrym”.

Kup książkę 26.50 
Kup E-BOOK 26.50 
Kategorie: , ,

Autor: LEILA GUERRIERO

Seria: Reporterska

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 280

Okładka: Zintegrowana

ISBN: 978-83-66778-50-4

Opis

Przełożyły Bogumiła LisockaJaegermann i Beata Szady 

„Guerriero niezbicie dowodzi, że dziennikarstwo może być również jedną ze sztuk pięknych i tworzyć dzieła o wysokiej wartości, nie rezygnując przy tym z podstawowego obowiązku, jakim jest informowanie” – napisał Mario Vargas Llosa.

Twórczość Leili Guerriero – najlepszej reporterki w Ameryce Łacińskiej – charakteryzuje się gracją stylu, dziennikarskim profesjonalizmem i pokorą.

Nitrogliceryna niepokoju to wybór jej tekstów przygotowany specjalnie dla polskiego czytelnika. Są tu portrety oddanych żon Borgesa i Onettiego, które po ich śmierci zarządzają narracją o słynnych pisarzach, a także najsłynniejszej tancerki tanga („Tango jest jak akt miłości. Podchodzisz, muskasz nogi mężczyzny, a potem agresywnie zahaczasz i blokujesz. I to jest orgazm”). Reportaże o przyjaźni niemożliwej, o antropologach identyfikujących szczątki ofiar dyktatury argentyńskiej, o cmentarzu na Malwinach (Falklandach), o którym przez lata Argentyńczycy nic nie wiedzieli. Eseje i felietony o perwersyjnym sposobie poznawania świata na city tours, o zawodowych pokusach dziennikarzy czy wreszcie o biznesie strachu, który polega na kontrolowaniu nitrogliceryny niepokoju tak, żeby nie wysadziła piszącego w powietrze.

Jak zauważa dziennikarka w jednym z esejów, warto dostrzec różnicę między pisaniem „poprawnym” a „obrzydliwie dobrym” – i urzeczywistniać to drugie.

Leila Guerriero pisze obrzydliwie dobrze.

Recenzje, nagrody

Tę książkę mam ochotę ciągle cytować, najlepiej w całości.

Tomasz Jastrun, “Zwierciadło”

Guerriero potrafi prześwietlić ludzi, rozszyfrować ich prawdziwe oblicze i wydobyć z niego głębię. Czytanie jej tekstów może być z lekka niebezpieczne. Nie zdziwcie się, jeśli zostaniecie kompletnie pochłonięci i oczarowani.

Maja Sołtysik, CzyTaMaja.pl

Guerriero posługuje się zaledwie drobiną rzeczywistości – miejscem, zwyczajem, osobą, lokalnym wydarzeniem lub anegdotą jako metaforą szerszych tendencji społecznych.

Karolina Kulpa, Nowe Książki 

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „NITROGLICERYNA NIEPOKOJU”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1