NIE WIEM

56.00 

Może warto nauczyć się żyć z niewiedzą?

DOSTĘPNA

40 w magazynie

Kup książkę 56.00 
Kup E-BOOK 28.00 
Kategorie: ,

Autor: Filip Springer

Seria: Nie w serii

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 144

Okładka: Twarda

ISBN: 978-83-65970-19-0

Opis

Filip Springer w czasie pandemicznych lockdownów zamykał się w szafie z telefonem w jednym ręku i dyktafonem w drugim, żeby w ciszy nagrywać wypowiedzi ludzi nauki i kultury, najwybitniejszych specjalistek i specjalistów w swoich dziedzinach. Zadawał im tylko jedno pytanie: czego Pan/Pani nie wie?

„Czuję, że mam powiedzieć coś mądrego o niewiedzy, a to jest sprzeczność”. „Dobrze jest wiedzieć, czego nie powinniśmy wiedzieć”. „Nie wiem, skąd się bierze dobro, skąd zło, i nigdy się nie dowiem”. „Dlaczego musimy poruszać się w obrębie pojęć już znanych, nawet jeżeli chcemy powiedzieć coś nowego?” „Nie wiem, czy nie przekroczyliśmy już części punktów nieodwracalności”. „Bardzo bym chciał się dowiedzieć, czy mój kot nie był przypadkiem wcieleniem mojego zmarłego taty”. „W odróżnieniu od wiem, które wydaje mi się zamknięte i kończące rozmowę, trochę niebezpieczne, nie wiem jest otwarte i dużo bardziej wartościowe”. „Gdybym wiedział, czego nie wiem, wiedziałbym już bardzo dużo”.

Na pytania odpowiedzieli: Julia Fiedorczuk, Magda Heydel, Agnieszka Holland, Inga Iwasiów, Hanna Krall, Ewa Kuryłowicz, Ewa Łętowska, Anna Nacher, Janina Ochojska, Maria Poprzęcka, Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, Anda Rottenberg, Anna Streżyńska, Edwin Bendyk, Michał Buchowski, Grzegorz Gorzelak, Jerzy Hausner, Zbigniew Karaczun, Ryszard Koziołek, Marek Krajewski, Andrzej Leder, Adam Leszczyński, Jarosław Mikołajewski, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Obirek, Adam Ringer, Wilhelm Sasnal, Tadeusz Sławek, Łukasz Adam Turski, Andrzej Zybała.

Wypowiedzi ukazały się jako podcast Nie wiem w Audiotece.

„To była jedna z moich największych reporterskich i intelektualnych przygód – pisze Filip Springer we wstępie – móc porozmawiać w czasie globalnego niepokoju z mądrymi ludźmi o tym, czego nie wiedzą”.

Recenzje, nagrody

“Nie wiem” może zastąpić Państwu niejeden poradnik, w którym autorzy bądź autorki wiedzą aż zbyt wiele. To książka na wskroś filozoficzna, z którą można się sprzeczać, wchodzić w dialog i zastanawiać się jak sami odpowiedzieliśmy na pytanie o naszą niewiedzę

Wojciech Szot, Wyborcza.pl

Niezwykle ucieszyło mnie, że Filip Springer, reporter z zasłużenie wyrobioną renomą, postanowił podejść do specjalistek i specjalistów w swoich dziedzinach w nieco przewrotny sposób. 

Maja Sołtysik, CzyTaMaja.pl

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „NIE WIEM”
1