PAVEL KOHOUT

Prozaik, poeta i dramaturg, jeden z najbardziej znanych pisarzy czeskich. Był krótko reporterem i komentatorem czechosłowackiej telewizji, po czym zajął się twórczością literacką.
W 1967 roku, na zjeździe Stowarzyszenia Pisarzy Czechosłowackich, odczytał list protestacyjny Aleksandra Sołżenicyna napisany na Zjazd Pisarzy ZSRR, za co został wraz z innymi pisarzami poddany postępowaniu dyscyplinarnemu. Za udział w Praskiej Wiośnie usunięto go z partii, a jego książki – z księgarń i bibliotek. W latach 70. i 80. publikował w drugim obiegu opowiadania i eseje. Jest autorem trzynastu powieści i ponad trzydziestu dramatów. Premiera najsławniejszego z nich – Ubohý vrah (Biedny morderca) – odbyła się na Broadwayu 1976 roku. Często reżyserował własne sztuki, był też reżyserem filmowym w trzech produkcjach.
W 1977 roku został współtwórcą Karty 77 – opozycyjnego ugrupowania walczącego o demokrację i prawa człowieka. W tym samym roku wyjechał z żoną do Austrii, za co został przez władzę pozbawiony obywatelstwa czechosłowackiego. W 1980 roku przyjął austriackie, a ojczyznę odwiedził dopiero w 1989.

fot. Mariusz Kubik
Książki autora

Wyświetlanie jednego wyniku

  • Wyprzedane

    KACICA

    Opowieść o dziewczynce, która nie zdała do liceum teatralnego, więc poszła do szkoły dla katów. Arcydzieło czarnego humoru!

    47.00  32.90  Czytaj dalej

Szanowni Państwo, ze względu na sytuację w kraju realizacja zamówień może się wydłużyć. Książki będziemy wysyłać raz w tygodniu. Ebooki do ściągnięcia natychmiast! Bądźcie zdrowi i czytajcie! Zamknij