Zapisz się do naszego newslettera
DOŁĄCZ DO NAS NA INSTAGRAMIE
#dowody

Wydawnictwo Dowody

Dla tych, którzy kochają Pragę; dla tych, którzy zostali naciągnięci przez praskich taksówkarzy i kelnerów; dla wielbicieli Kafki i Hrabala; dla piwoszów i kiełbasiarzy; dla wegetarian, którzy przymierali nad Wełtawą głodem oraz dla sałaciarzy, którzy nie znaleźli nigdzie plasterka warzywa; dla zachwycających się obrazami Muchy i piosenkami Vondráčkovej ("Malovaný džbánku z krumlovského zámku..."); dla tych, co przedzierali się przez tłum na moście Karola oraz zaglądali do tyłków Černego; dla czcicieli Havla i Krecika (ahoj); dla tych, co chodzą w butach Baty, jeżdżą Škodą, słuchają Dvořákam, oglądają filmy Formana.
Słowem: dla wszystkich Czechofilów, tych, którzy bywają w Pradze co jesień (Praga w końcu mgły wymaga) i którzy jeszcze do niej nie dotarli:
ZAPOWIADAMY ZAKTUALIZOWANE WYDANIE "OSOBISTEGO PRZEWODNIKA PO PRADZE" SZCZYGŁA!
MSz zaktualizował informacje o polecanych przez siebie miejscach, to i owo usunął (niewiele) oraz dopisał (więcej niż usunął).
Nie ma zatem inne wyjścia jak pojechać do Pragi - ponownie lub pierwszy raz. Tak czy siak z żółtym przewodnikiem w walizce.
#praga #praha #osobistyprzewodnikpopradze #mariuszczygiel #mariuszczszygieł #szczygiel #szczygieł
18 godzin ago

W poniedziałek polecamy rozmowę o wspaniałej książce NIEMIEC. WSZYSTKIE UCIECZKI ZYGFRYDA.
Paulina Małochleb, która poprowadzi spotkanie, napisała o jej bohaterze: "Czytelnik (...) musi wybrać, czy Kapela to postać tragiczna, do końca wierna sobie i powikłanym losom rodzinnym, pielęgnująca swoją skomplikowaną tożsamość, czy też tchórz, uciekinier, oszust?'.
O jednostce uwięzionej w trybach wielkiej historii, a także o rozsadzaniu granic gatunkowych reportażu, porozmawiają Włodzimierz Nowak oraz prof. Przemysław Czapliński.
1 dzień ago

- Chyba sporo osób zaczęło patrzeć w „Małą empirię” jak w lustro? Mój partner cały czas zaśmiewa się, leżąc w łóżku i podczytując. Już mnie to wkurza.
Katarzyna Sobczuk: - To mu schowaj książkę. To doświadczenie subiektywności komplikuje fakt, że potajemnie jestem obiektywistką. Mam zaufanie do moich ocen estetycznych i często odczuwam zdumienie i niedowierzanie, jak każdy potajemny obiektywista. Nie ma to jednak związku z poczuciem, że piszę coś obiektywnego, mówimy o opiniach dotyczących innych książek. Nie ma to związku z efektem lustra, o którym mówisz. Nie miałam takiej aspiracji. Myślałam, że wszystko, o czym piszę, jest zupełnie niezwykłe i zdarza się bardzo rzadko.
Polecamy rozmowę z nominowanymi w kategorii proza do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy! (na stronie Dwutygodnik.com)
Jutro - w sobotę - poznam laureatów nagrody. Dajesz, MAŁA EMPIRIO!
#małaempiria #malaempiria #katarzynasobczuk
5 dni ago

Wielka MAŁA EMPIRIA:
Muzeum Witolda Gombrowicza ogłosiło nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza - wśród pięciu tytułów znalazła się również książka Katarzyny Sobczuk!
Laureata lub laureatkę poznamy we wrześniu.
#małaempiria #malaempiria #katarzynasobczuk
1 tydzień ago

Uwaga (nie tylko) czechofile!
Nastawcie radioodbiorniki na Dwójkę, bo od dzisiaj do 20 czerwca - czyli przez aż dwa tygodnie - usłyszycie na jej antenie TCHÓRZY w interpretacji Grzegorza Damięckiego.
📻 Na „To się czyta” od poniedziałku do piątku (9-20.06) o godz. 9.30 zaprasza Elżbieta Łukomska.
Fot. Piotr Podlewski / Polskie Radio
1 tydzień ago

Za miesiąc - 8 lipca - pojawi się nowe wydanie BALLADY O ŚPIĄCYM LWIE Agaty Listoś-Kostrzewy.
To nie pierwszy i nie ostatni wstrząs w Bytomiu. Ludzie nieruchomieją sparaliżowani strachem. Większość, nauczona doświadczeniem, próbuje wybiec na ulicę, żeby nie mieć nad głową niczego, co mogłoby spaść. Krzyki mieszają się z hałasem tłuczonych dachówek, kominów, gzymsów i szyb rozpryskujących się na chodnikach. Nie wszyscy mają tyle szczęścia co matka z dzieckiem, która w ostatniej chwili chowa się w bramie przed deszczem secesyjnych odłamków. Lecą w dół wieżyczki, attyki, betonowe kule na skorodowanych już trzpieniach, strzeliste neogotyckie pinakle. Odpada od ściany gruba płaskorzeźba wmontowana na metalowych kotwach we wnękę kamienicy i spada na mężczyznę stojącego w kolejce do saturatora. Ludzie tłoczą się wokół, próbują pomóc, dźwignąć pechową dekorację. Niektórzy podbiegają tylko, żeby popatrzeć na cudze nieszczęście, ale nie odchodzą przykuci widokiem człowieka przygniecionego płaskorzeźbą.
Gdyby nie było tak ciepło, gdyby mężczyzna nie stanął w kolejce po gruźliczankę, gdyby ktoś zrobił przegląd budynków i odkrył przeżarte korozją kotwy i zwietrzałą już zaprawę, gdyby nie tąpnęło, gdyby…
Gdyby Stalin nie wskazał palcem tego miejsca na mapie.
Gdyby Bierut nie krzyknął: „Węgiel to największe bogactwo Polski!”.
Gdyby Bytom nie stał się scenografią działań polityczno-gospodarczych, których serce biło pod miastem.
Gdyby tłustego węgla nie pilnował potężny piaskowiec.
Gdyby nie wjechała tu pod ziemię pierwsza na Śląsku lokomotywa z napędem eleketrycznym.
Gdyby Karol Godula nie zostawił swojego majątku sześciolatce, czyniąc z niej śląskiego Kopciuszka.
Gdyby Śląsk nie wrócił do macierzy.
Gdyby za węglem nie szło szczęście i nieszczęście Bytomia.
Gdyby świat nie był taki, że roz jest tak, a roz tak.
(fragment książki)
#bytom #ballaospiącymlwie #balladaospiacymlwie #agatalistoskostrzewa #agatalistośkostrzewa
1 tydzień ago

W tym miesiącu po 15 zł mamy dla Was KACICĘ oraz PODRÓŻOWANIE Z BENIAMINEM. Powieść pojechaną i powieść czułą.
Tylko na dowod.com i we Wrzeniu Świata!
2 tygodnie ago

Tako rzecze Grzebałkowska!
Czytajcie NIEMCA, bo niewielu potrafi w reportaż tak jak Nowak Włodzimierz.
#niemiec
2 tygodnie ago

Uwielbiamy Tomasza Karamona, autora CO WIDZIAŁA MATKA B. Oto jego nowy pomysł...
"Planuję otworzyć w Bardzie muzeum. W walizce. Serio.
Wezmę starą walizkę, taką z duszą i historią, wrzucę do niej parę eksponatów z dawnego Barda - trochę poniemieckich, trochę sentymentów, może nawet coś co wygląda na artefakt, ale w sumie to nie jestem pewien. Pochodzą od najlepszych lokalnych kolekcjonerów, czyli ludzi, którzy mają w domu więcej starych rzeczy niż niejedna babcia.
I teraz clou programu: usiądę sobie z tą walizką w jakąś sobotę na Placu Wolności, pod kościołem. Od 12:00 do 14:00. Będę siedział, wyglądał na mądrego i czekał. Jak ktoś przyjdzie - otwieram walizkę, pokazuję skarby i opowiadam historie. Zero biletów, zero kolejek, zero przewodników z mikrofonami.
Muzeum Które Czasem Jest. W walizce. Małe, tymczasowe, bez budżetu i bez betonu. Ale z sercem.
Pytanie: zwiedzilibyście?"
♥📚
#tomaszkaramon #bardo #cowidziałamatkab #cowidzialamatkab
2 tygodnie ago