• No products in the cart.
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Urszula Jabłońska i Karolina Sulej w Warszawie

17 października, 2019 @ 18:00 - 20:00

Literacko-podróżniczy portal Książki na drogę zaprasza na spotkania/warsztaty “Jak czytać i jak pisać o podróżach (miejscach)?”, które poprowadzą reporteki Karolina Sulej i Urszula Jabłońska

CO CZYTAĆ? – 9 pździernika. godz. 18:00-20:00 Południk Zero

Nie ma pisania bez czytania. Podczas tych warsztatów wspólnie z uczestnikami zastanowimy się, czym jest dzisiaj tzw. literatura podróżnicza. Będziemy argumentować, że wraz z rozwojem blogów i Instagrama nastąpił zmierzch klasycznej literatury podróżniczej, a książki pisane przez blogerów często popadają we wtórność. Czym więc dzisiaj się inspirować?
Omówimy pięć rodzajów pisania o miejscach, które omówimy na przykładach: Klasyczny reportaż – Wojciech Tochman “Pianie kogutów, płacz psów”, Katarzyna Boni „Gambare. Warsztaty umierania”; Esej podróżniczy – Adam Robiński „Hajstry” Robert McFairlane „Ścieżki”, Rebecca Solnit „Zew włóczęgi” ; Biografia z miejscami w tle – Alysia Abbot „Tęczowe San Francisco”, J.D. Vance „Elegia dla bidoków” Dionizis Sturis „Gorzkie pomarańcze”; Eksperymenty formalne – Judith Schalansky „Atlas wysp odległych”, Bea Uusuma „Eskspedycja. Historia mojej miłości” Filip Springer „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz” .

Podczas drugiej części warsztatów omówimy na przykładach własnych doświadczeń proces powstawania reportażu i książki reporterskiej o podróży i miejscu. Przeprowadzimy uczestników przez kolejne etapy pracy:
– Skąd się bierze pomysł? Jak znaleźć pomysł na warszawskim podwórku?
– Jak przygotować się do pracy?
– Jak umówić i zaplanować wywiady? Jak je przeprowadzić?
– Jak pisać?
*Karolina Sulej opowie o procesie powstawania reportaży „Falklandy. Angielska prowincja jak z powieści Agathy Christie” (nad podst. tekstów o Falklandach – w magazynie “Podróże” i “Pismo”), książce „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” oraz procesie tworzenia gry narracyjnej „Wanderlust. Travel Stories” dla Different Tales będącej połączeniem reportażu z podróży, fikcji i refleksji o podróżowaniu po świecie.
*Urszula Jabłońska opowie o wyprawie na Bali i pracy nad tekstem „Wyspa cię uzdrowi” (Wysokie Obcasy, 2017) i pracy nad książką „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”. Na koniec spotkania wysłuchamy pomysłów uczestników i zastanowimy się, jak mogliby podejść do realizacji swoich pomysłów.

Szczegóły

Data:
17 października, 2019
Godzina:
18:00 - 20:00

Miejsce wydarzenia

Południk Zero
Wilcza 25
Warszawa,
1