CUDOWNA

27.30 

Dzięki raportom SB Piotr Nesterowicz relacjonuje historię „cudu zabłudowskiego” minuta po minucie. Rozmawia również z ponad sześćdziesięcioletnią Jadwigą. Kobieta do dzisiaj powtarza zdanie, które usłyszała od Maryi, gdy miała czternaście lat.

Kup książkę 27.30 
Kup E-BOOK 19.50 
SKU: 00047 Kategoria: Tag:

Autor: PIOTR Nesterowicz

Seria: Reporterska

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 192

Okładka: Zintegrowana

ISBN: 9788366778047

Opis

Wznowienie książki, która rozpoczęła serię reporterską! Cudowna Piotra Nesterowicza została nominowana do do Nagrody Literackiej Nike 2015 oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015, a także zdobyła Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Jadwiga miała czternaście lat, gdy ukazała jej się na łące Matka Boska. Był 1965 rok, władze walczyły z ludową religijnością pod hasłem: Kościół do kruchty. Na łąkę przybywali pielgrzymi z całej Polski, a milicja siłą rozganiała nielegalne zgromadzenie. Wierni pili „cudowną” wodę ze źródełka, a sanepid ich przymusowo hospitalizował z powodu podejrzenia duru brzusznego.

Wkrótce mieszkańcy Zabłudowa zwątpili w objawienie dziewczynki. Mieli jej za złe, że zabłudowski cud jest za mało cudowny, że nie postawiono na łące kościoła, że w czasie innych objawień Matka Boska powiedziała więcej niż u nich.

Dzięki zachowanym raportom SB Piotr Nesterowicz relacjonuje historię „cudu zabłudowskiego” minuta po minucie. Rozmawia również z ponad sześćdziesięcioletnią Jadwigą. Kobieta do dzisiaj powtarza zdanie, które usłyszała od Maryi, gdy miała czternaście lat.

Niesamowita historia. Z Matką Boską, szczególnie jeśli stoją za nią Polacy, żadna władza nie wygra – Krzysztof Varga

Dlaczego nie ja napisałem tę książkę? – Mariusz Szczygieł

 

Książka dostępna także w formie audiobooka w zaprzyjaźnionej Audiotece: https://audioteka.com/pl/audiobook/cudowna

Informacje dodatkowe

Waga 0.35 kg

Recenzje, nagrody

  • nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2015
  • nominacja do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015
  • Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

 

Cudowna nas obnaża, jako społeczeństwo i jako ludzi. Naszą potrzebę cudu, która sąsiaduje z małością. Wzniosłość i banalność. – Juliusz Ćwieluch, Polityka” 

Fascynujący portret ludzi z zapomnianego miasteczka, którzy histerycznie zawłaszczają sobie czyjś skarb; pragną obrzędów, dzięki którym ich życie znajdzie rytm i bezpieczną niszę, pragną pokrzepienia i uznania, bogactwa, zemsty na nielubianych sąsiadach, zadośćuczynienia za krzywdy. – Dominika Bierczyńska, Culture.pl

Módlcie się i nawracajcie, bo jeśli nie, mój syn będzie surowo karał – powiedziała Matka Boska małej Jadwidze na łące pod Zabłudowem. Potem była bitwa z milicją, a pół wieku później opisał Piotr Nesterowicz w książce Cudowna– Włodzimierz Nowak, Wyborcza.pl

Cud to tylko pretekst. Tak naprawdę bowiem Nesterowicz, opisując historię nastoletniej Jadwigi, której kilkakrotnie ukazała się Matka Boska, nie zmusza nas do deklaracji natury religijnej i nie prowokuje do oceny postaw tych, którzy uwierzyli lub nie. Pokazuje natomiast, że ów cud stał się źródłem zwielokrotnionej przemocy. – Benadetta Darska, Kultura.Onet.pl

Cudowna jest opowieścią o kalekiej polskości z jej wszelkimi możliwymi stygmatami oraz historią nierównej walki władzy z podmiotami oraz osobami, którym na starcie odmawiano siły i przekonania. – Jarosław Czechowicz, KrytycznymOkiem.pl

1